Gözlük Camı Temizliği


Gözlük Camlarını Temizler İken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Gözlük camlarını temizlerken çok hassas olunmalıdır. Çizilmesini önlemek amacıyla gözlükleri silmek için dikkatli davranmak gerekiyor. İnsanların yaptığı en büyük hatalar arasında camlarda oluşan lekeler sonucunda rahatsız olacaktır. Bu durumla karşı karşıya kalınmaması için temizlemesine dikkat ediniz. Bazı insanların gömlek kolu ya da tişörtleri ile camları temizlemeye çalışmaktadır. Bu yöntemle temizlik camlara zarar verir.

  • Tişört gibi kıyafetler camların çizilmesine neden olur;
  • Gazete kağıdı gibi sert kağıtlarla temizlenmeye çalışması filtresinde zarar oluşturur;
  • Kirli bir gözlük camı amonyak gibi temizleyicilerle silinmemelidir;
  • Nazik hareketlerle yuvarlak daireler yapılarak silinmelidir.


Temizlik malzemeleri arasında kurulamak için her daim mikrofiber özelliği olan bir bez kullanmanız önemli olacaktır. Cam temizliği konusunda diğer bezler gibi çizme oluşmamasını sağlar.
Lekeleri ya da yağların hızla çıkmasında etkili olur. Temizleme konusunda sprey kullanmanız her daim etkili bir yöntem olur. Lekeyi çıkarabilmek için yapacağınız en etkili yöntemler arasında özel gözlük camı silmek için üretilen mendillerden de faydalanabilirsiniz. Son yıllarda üretilmiş olan ultrasonik gözlük temizliği cihazından da yardım alabilirsiniz.

Gözlüklerinizi satın alırken sizlere verilen silme bezini kaybetmemelisiniz. Bu bez özel yapım olması nedeniyle en iyi silme konusunda yardımcı olacaktır. Gözlüğünüzü uyandığınız zaman üzerine biriken tozlardan arındırmak için temizleyerek kullanmaya başlamalısınız. Bunu alışkanlık haline getirmeniz önerilmektedir. Kullanmakta olduğunuz mikrofiber özelliğine sahip olan, sildiğiniz bezi 15 günde bir yıkamayı ihmal etmemelisiniz.


Çok yıpranmış bezlerle birlikte temizliğini yapmamalısınız.
Bu gözlüğünüzü yeteri kadar temizlemeyeceği gibi aynı zamanda da çizilmesine neden olur. Kuru camların kağıt havluyla silinmemesine ya da mikrofiber özelliği olmayan bir kumaş parçasıyla silmeniz çizilmesine sebep olacağından bu duruma dikkat etmelisiniz. Ayrıca sıcak su ile birlikte durulama işlemi gerçekleştirilmemelidir. Bu durum her zaman için gözlüğünüzün camlarında çizilmelere ve yıpranmasına sebep olacaktır.