Yüze Uygun Çerçeve Seçimi

Yuvarlak YüzYuvarlak yüz şekline sahipseniz seçeceğiniz çerçevenin yüzü daha uzun ve ince göstermesi gerekir.
Belirgin olmayan ince çerçeveler yüzün genişliğine dikkat çekmeyen keskin kenarlı çerçeveler veya yüze daha keskin bir tanımlama sağlayan daha geniş çerçeveler tercih edilebilir.
Öneriler: Köşeli veya dikdörtgen, geniş çerçeveler

Üçgen YüzGöz bölgesi vurgulanarak yüzün alt kısmındaki belirginlik azaltılmalıdır.
Şakağa doğru sivrilen çerçeveler bu dengeyi sağlamakta oldukça iyi bir seçenektir. Alt çerçevesi olmayan metal modeller de deneyebilirsiniz.
Öneriler : Üst hatları düz olan çerçeveler
Oval Yüz

Oval yüze hemen her çerçeve uyar. Oval bir yüz için, yüzün doğal dengesini vurgulamak ve yumuşak kıvrımlarına açılar eklemek iyi bir seçenek olabilir.
Öneriler: Hemen hemen her çerçeve uyum sağlar.
Kare Yüz
Bu yüz şeklinde kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemiklerine sahiptir. Köşeleri yumuşatmak için yumuşak, kıvrımlı çerçeveler seçilecektir. Yuvarlak ve oval şekilli çerçeveler, kare şeklindeki bir yüzdeki sert açıları yumuşatacak ve denge katacaktır. Klasik oval çerçeveler de bu yüz tipine yakışır.
Öneriler: Oval, yuvarlak şekilli çerçeveler

Kalp Şeklinde Yüz

Kalp şeklindeki yüzler en geniş kaşta olup, yüksek elmacık kemikleri ile çeneye doğru daralmaktadır. Çerçevenin üst kısmı detaylı olmayan köşeli çerçeveler yüzünüzü dengeleyecektir. Küçük, yuvarlak çerçeveler de tercih edebilirsiniz. Elmacık kemiğinizin altında kalan bölgeye hacim vermek için üst kısmı ince, alt kısmı kalın modeller tercihiniz olmalı.Tam anlamıyla estetiği yakalamak için, seçeceğiniz çerçeveler göz seviyesinin altında kalan hattı geniş göstermeli ve dar çenenizi dengelemeli.
Öneriler: Köşeli çerçevelerYüz şeklinize uygun doğru gözlükleri nasıl bulacağınızı bilirseniz, uyumlu görünecek ve yüzünüze doğal bir denge getireceksiniz.

Kaynak: https://www.optisyen.com/optisyenlik-egitimi/yuz-sekillerine-gore-optik-cerceve-secimi/