Enfeksiyon, İltihap, Alerji Gibi Durumlarda Oluşan Göz Hastalıkları
Arpacık
Tıpta hordeolum olarak tanımlanan arpacık, göz kapağı bezlerinde oluşan ve yaygın görülen bir enfeksiyondur. Cilt üzerinden dışa doğru şişlik ve kızarıklık ile karakterize olan arpacığın en yaygın sebebi stafilokok aureus adlı gram pozitif bakteri türüdür.

Üveit

Üveit gözdeki uvea tabakasının bir kısmının veya tamamının iltihaplanması olarak adlandırılır. Enflamatuar bir hastalıktır. Uveanın iltihabı gözdeki tüm dokuları olduça fazla şekilde etkiler. Uvea tabakası ise gözdeki iris, koroid ve silier cisimden oluşan, sürekli ve fibroz bir tabakadır.

Konjonktivit

Halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen konjonktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanmasıdır. Bu durum da göz içinde kanlanmaya yol açar. Göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını (sklera) kaplayan zara konjonktiva adı verilir.

Kirpik dibi iltihabı (blefarit)

Tıpta kullanılan adıyla blefarit, göz kapaklarının çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Göz, kirpikler ve göz kapaklarında belirgin rahatsızlık ve gözle görülebilir değişikliklerle kendini belli eden göz kapağı iltihabı oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur.