Prespiyop
Prespiyop


Prespiyopi Nedir?


40 yaşın üzerindeysiniz, menüyü veya gazeteyi daha net görebilmek için daha uzun kollara ihtiyacınız varmış gibi hissedebilirsiniz. Öyleyse, presbiyopi dünyasına hoşgeldiniz.

Kısaca, presbiyopi, 40-45 yaşına gelen herkesi etkileyen bir göz problemidir. Bu noktada, yakındaki nesneler bulanık görünmeye başlar.

Okuduğunuz kitabı net görebilmek için kollarınızı gözlerinizden öteye u-z-a-t-m-a-n-ı-z gerekebilir. Tabii ki, kollarınızı uzatmanın bir sınırı var.

Öyleyse presbiyopi’ye nasıl bir çare bulunabilir? Okumaya devam edin!


Presbiyopi’yi daha iyi anlatalım

Söylediğimiz gibi, presbiyopi belli bir yaşa gelince %100 hepimizi etkiler.

Sık görülür ve neyse ki kolaylıkla düzeltilebilir. Fakat muhtemelen 40’lı yaşların ortalarında presbiyopiye neden olan şeyi merak ediyorsunuz. İşte cevap.

Gözümüzün içerisinde, göz bebeğinin tam arkasında, kristal mercek bulunmaktadır. Işığı kırmaya veya yansıtmaya yardımcı olur ve retinaya gönderir. Onu odaklanmaya yarayan bir kamera merceği gibi de düşünebilirsiniz. Yaşla birlikte kristal mercek esnekliğini yitirir ve 60’lı yaşların başına kadar kötüye gider. Bu da gözlerinizin bir zamanlar gençliğiniz olduğu kadar iyi odaklanmasını engeller.

Bunu önlemek için yapabileceğiniz alıştırmalar var mı diye merak ediyor olabilirsiniz.

Maalesef hayır.

Fakat problem meydana gelir gelmez düzeltmek için izleyebileceğiniz adımlar var.


Presbiyopi nasıl düzeltilir?

Eğer aile üyeleriniz presbiyopi belirtilerine benzeyen durumlar yaşıyorlarsa - belki bulanık görme veya yakındaki objelere odaklanmakta zorluk çekme - göz doktorunuza danışın.

Unutmayın, bir insan 40'lı yaşlardan önce nadiren presbiyop olur. Hiperopi, veya “yakını görememe” olabilir. Belirtileri presbiyopi ile benzerdir fakat tamamen farklı bir durumdur. (Hiperopi hakkında daha fazlasını öğrenin .) Astigmat da olabilir.

Presbiyopi olduğunuzdan emin olduktan sonra, düzeltmek için neler yapabileceğinizi keşfetme zamanı.


Presbiyopi gözlükleri

Durumunuza göre, gözlüklerinizi sadece okurken takabilirsiniz. Bu nedenle pek çok kişi bu tip gözlüklere “okuma gözlüğü” der. Peki gözlüklerinizi herkesin içinde takmak istemezseniz? O zaman...


Presbiyopi kontakt lensleri

Multifokal lensler yakın ve uzaktaki nesneleri okuyabilmenize ve aynı zamanda gözlüklerinizin cebinizde kalmasına yardımcı olur. Günümüzün silikon hidrojel kontakt lensleri on sene veya daha eski zamanın lenslerinden daha rahattır ve onlardan daha uzun süre kullanılabilir.


Bazı belirtilerin nedeni başka sağlık veya görme problemleri olabilir.
Emin olabilmek için bir göz hekimine başvurmayı ihmal etmeyin.