Optisyenlik Bölümü Okumalımıyım ?
Optisyenlik Bölümü Okumalımıyım ?

Her meslekte olduğu gibi optisyenlik mesleğinde de birçok avantaj ve dezavantakları bulunmaktadır.
Fikirlerimi kısaca sizler ile paylaşmak istiyorum.


En büyük sıkıntı sadece özel sektörde iş imkanımızın olması.

Bu sebep günümüz koşullarında geleceğinizin ne kadar tehlikede olduğunun en büyük kanıtıdır.


Şayet kendi iş yerinizi açma düşünceniz varsa bunun için tecrübe en önemli faktör ve iş yerinizin bulunduğu konum, maddi yönden yeterliliğiniz, el becerisi yatkınlığınız varsa biraz şanslı olabilirsiniz. Her ne kadar sağlık gereci tedariki yapsak ta bu sağlık gerecinin insan yüzündeki duruşunun estetik kaygısı size bu gereç hakkında doğru bilgi verme ve pazarlama zorunluluğu getiriyor. Bunun için doğru bir tecrübe olmazsa olmazdır.


Ancak mesul müdürlük yapacağınız bir işletmede çalışan olmak istiyorsanız en büyük risklerden biri budur. Çünkü çalıştığınız işletme kapandığı zaman direk işsizsiniz. İşinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın, ne kadar mükemmel olursanız olun işsiz kalacaksınız.


Bunun yanında iyi bir çalışma ortamı sunan yeni bir iş de maalesef ki hemen sizi beklemiyor.

Ola ki çalıştığınız işyeri kapanmadı, ama işletme sahibi ile anlaşmazlığa düşme durumunuz da yine sık karşılaşılan risklerden birisidir.


Eskiden bu işten paralar kazanıldığı doğrudur çünkü rekabet oldukça azdı. Zaten şuan bu bölüme duyulan cazibe, bu bölümü seçme istekleri de eskileri örnek almalarından ve diploma kiralayarak para kazanılabileceğinin düşünülmesinden kaynaklanıyor.


Ancak günümüzde gerek internet çağı, gerek çeşitli sektörlerin bizim iş sahamıza olan merakı dolayısıyla önünüzü kesen çok fazla etken olacak.

Örneğin bir kozmetik mağazada lens satışı ya da giyim sektöründeki markaların güneş gözlüğü satışı yapması ve insanlarımızın sağlık konusunda bilinçsizliği göz önüne alındığında artık mesleğimizin eski tadının kalmadığı açıkça ortadadır.

Ayrıca yattığım yerden para kazanayım diplomam çalışsın devride çoktan kapandı.
Yapılan denetimler sonucu bu tarz durumların tespiti halinde başınızın büyük derde gireceğini, yasalara aykırı hareket etmiş olacağınızı lütfen unutmayınız.

 

Bir diğer konu ise sürekli mezun veren üniversiteler ve dolayısı ile yüzlerce işsiz optisyen sayısıdır. Eskiden belirli üniversitelerde optisyenlik  bölümü varken bugün hemen her üniversitede bu bölüm çoğalmış durumdadır.

 

Bu da demek oluyor ki rakipleriniz çok fazla. Ülkemizde maalesef özel üniversiteler ticari zihniyetle para kazanmak için bu bölümü açmaktadır. Maalesef bu bölümü okumak sizlerin hayal ettiği gibi sonuçlar vermeyecek. Bu bölümlerin fazla sayıda açılışının önünü açan ( özel üniversitelerde ) mesleğimizi bu karanlık günlere taşıyan bir çok optisyen arkadaşımızın boşta kalmasına neden olan şahsıyetlerin kim olduklarını benden çok daha iyi biliyorsunuz.

 

Ama ısrarla bu meslekte kararlıyım, sabırlıyım, ve el becerim yüksek diyorsan; gelişen teknoloji çağı, meslek gidişatı beni bağlamaz diyorsanız;

Aramıza Hoşgeldiniz.

 


Optisyen ibrahim SARIKOÇ